پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧
صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
منو اصلی
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
اوقات شرعی
اخبار > غرب زدگی دانشجویان اعزامی به غرب ، زمینه کشف حجاب در ایران
 


  چاپ        ارسال به دوست

غرب زدگی دانشجویان اعزامی به غرب ، زمینه کشف حجاب در ایران

،مسئله کشف حجاب در ایران همزمان با آشنایی ایرانیان با علم و تجدد غرب مطرح شد، و نخستین تاثیر پذیری از غرب در نتیجه جریان تجددطلبی و غرب گرایی در شکل پوشش ایرانیان از دوره ناصرالدین شاه آغاز شد. در این دوره اعزام دانشجویان برای تحصیل به غرب، باعث آشنایی آنها با تفکرات جدید غرب گشت و در هنگام بازگشت از غرب خواستار اجرای این تفکرات در ایران شدند.

در زمان رضاشاه برخی روشنفکران پشتوانه فکری لازم جهت تحولات و اصلاحات پهلوی اول را فراهم کردند؛ به این ترتیب در چندسال نخست سلطنت رضاشاه ، تبلیغات بر ضدحجاب را به اوح رساندند.برای مثال در روزنامه ایران جوان، که اعضای آن را عدهای جوان فرنگ دیده و از اروپا برگشته تشکیل داده بودند، و بعدها امور حساس ممکلت را در دست گرفتند، مبارزه پیگیر و شدیدی را برضدحجاب با عنوان "نامه های بانوان" آغاز کردند.
شاه در خرداد ۱۳۱۳، جهت دیدار از کمال آتاتورک ، وارد ترکیه شد.
رضاشاه در تنها سفرخارجی خود به ترکیه در سال ۱۳۱۳ با سیاست اسلام زدایی آتاتورک آشناشد و بیش از پیش مجذوب وی گردید. تاثیر سفر رضاشاه به ترکیه به قدری بود که پس از سفر، به مستشارالدوله صادق، سفیرکبیرایران در ترکیه گفت:" هنوز عقب هستیم و فوراً باید با تمام قوا به پیشرفت سریع مخصوصاً زنان اقدام کنیم".
رضا شاه در مدت اقامت خود در ترکیه به شدت تحت تاثیر ظواهر ترکیه قرار گرفت و در بازگشت از ترکیه دست به تحولات اساسی عمیقی در زمینه اوضاعاجتماعی زد که اصل برجسته آن رفع حجاب و آزادی و شرکت دادن زنان در کارهای اداری و اجتماعی بود.
رضاشاه مدعی بود که وقتی مردم لباس متحدالشکل بپوشند و کلاه پهلوی بر سر بگذارند و نسبت به اعتقادات دینی سست شوند، متمدن خواهند شد. بر این اساس، به ستیز با نمادهای سنتی و دینی، نظیر لباس و پوشاک سنتی برخواست.
اهمیت واقعه کشف حجاب به عنوان نماد و نشان استیلای فرهنگ غرب، در دوره ای از تاریخ ایران بر کسی پوشیده نیست. روشنفکران تجددگرای ایرانی، از زمان آشنایی با تمدن غرب از حیث فرهنگی کوشیدند با تقلید از غرب خود را به عالم تجددوار وارد کنند و عده ای از آنها با دیدگاه های ساده انگارانه ، نوع لباس و پوشش سنتی ایرانیان را مانع پیشرفت کشور می پنداشتند و تصورمی کردند که پیروزی غربی هابه دلیل همین ظواهر بوده است.بنابراین گروه گسترده ای برای مبارزه، به منظور تغییر نوع لباس و پوشش سنتی ایران ، زمینه را برای کشف حجاب فراهم کردند .

این اقدام با مخالفت های روبرو شد.
در واقع به دلیل ریشه دار بودن تفکرات دینی و حضور طولانی مدت مذهب در ایران، سیاست اسلام زدایی با مقاومت اجتماعی روبرو شد .اصلاحات ظاهری رضاشاه و اعمال خشونت آمیز وی در راه اجرای برنامه های اصلاحی اش موجبات نارضایتی و بیزاری مردم را فراهم آورد.
این اقدامات که با هدف رهایی و آزادی زنان و حضور آنان در در صحنه اجتماع صورت گرفت،فقط مورد استقبال برخی زنان طبقه متوسط و بالای جامعه قرار گرفت. در مواردی حتی این تغییرات نتایج معکوس به بار آورد و به جای اینکه به رهایی زنان بیانجامد، باعث مهجوریت زنان شد. در شهرهای مذهبی مثل قم و در میان خانواده های سنتی ، اجباری شدن بی حجابی به محرومیت دختران از تحصیل انجامید. بسیاری از زنان به علت برخوردهای خشونت آمیز ماموران، در خانه ماندند و فقط برای مسائل ضروری ازخانه خارج می شدند.
با نظر به اهمیت تاریخ کشف حجاب در ایران ، پدیده حجاب و پوشش از سه منظر هویتی، سیاسی و دینی قابل بررسی است.چرا که این موضوع از یک سو، دستور صریح و اکید اسلام است واز سوی دیگر نماد فرهنگ و هویت ایرانی می باشد به همین خاطر است که همواره ظرفیت سیاسی شدن را داشته است.
اما باید برروی اصل مسئله ، یعنی چرایی لزوم حجاب و پوشش تامل و توجه داشت!
حجاب نیز محصول شناخت و بینش هایی است که زن از هستی، انسان،روابط اجتماعی و چگونگی تکامل و رشد صحیح خود دارد و بدین باور رسیده است عفاف و حیا جز خصلت وجودی اوست و با پوشش دادن به خود، درصد رسیدن جامعه به سلامت روانی را افزایش می دهد.

لازم به توجه است که نگرش های بعضا نادرستی درمورد حجاب در جامعه ایران درحال شکل گیری است که در راستای فرهنگ ملی و مذهبی کشور نیست.
مثلاً جوانان تاحدودی چادر را برای فعالیت های زنان محدودیت ساز میدانند ولی در میان سالان درصدی کم آن را محدودیت تلقی می کنند. چنانچه این نگرش و اعتقاد بر جامعه حاکم باشد که پوشش چادر مانع از فعالیت های اجتماعی زنان می شود و برای آنان محدودیت ایجاد می کند، در تضاد با ارزش های دینی است.حاکم شدن این نگاه در جامعه نتیجه ناتوانی در انتقال ارزش های دینی به بدنه جامعه است.
در پایان و به طور خلاصه می توان عوامل بدحجابی در ایران را این گونه قلمداد نمود:
-هجوم فرهنگ غرب و تلاش استعمار برای نابودی حجاب
-اعتقاد به آزادی غلط و ناآگاهی از آزادی صحیح و معقول
- اعتقاد به دست و پاگیر بودن حجاب در فعالیت های اجتماعی
-پیروی از هواهای نفسانی و گذرای بی قیدو بند
-دگرگونی ارزش ها؛ اینکه شخصیت زن به آشکار نموندن زیبایی هایش می باشد.
-پذیرش الگوهای دروغین و تقلیدهای کورکورانه به دلیل جهل و عدم اعتماد به نفس و کمبود
-استقبال از فرهنگ بیگانه به جای اسلام، بی محتوایی و عدم استقلال فکری و ضعف تجزیه و تحلیل منطقی و سستی و سهل انگاری به دلیل ضعف اراده


٠٩:٤٤ - چهارشنبه ٢٠ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٤٠٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٠١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
حدیث روز
حدیث روز
رسول خدا(ص):
ادامه مطلب
پیوندها